Slide
Slide

مقدمه
نویسنده: مسئول فنی در
۱۹ مهر ۱۳۹۲
[ آخرین به روزرسانی در ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ ]

امروزه یکی از نکات مهم در درس ریزپردازنده ساختار درس آن است. در دهه 80 میلادی وقتی میکروپروسسور Z80 یا 8085 یا 8086  برای آموزش انتخاب می شد. دانشجویان قادر به ساخت سیستم های کوچک بر اساس آن ها روی بردبرد و یا مدار چاپی بودند. اما امروزه این میکروپروسسورها کاربردی ندارند. از طرف دیگر ساخت سیستم با میکروپروسسورهای جدید برای دانشجویان میسر نیست. پس چه بایدکرد؟ هدف از این درس آموزش دانشجویان جهت ساخت سیستمهای سخت افزاری و برنامه نویسی برای آن ها است. با توجه به کاربرد وسیع و آسان میکروکنترلر ها، انتخاب میکروکنترلر برای آموزش مناسب است.  البته در آموزش آن باید آموزشهای کلی مانند انتخاب حافظه ها و پورت ها را یاد نبرد.

من در طی 25 سال آموزش درس میکروپروسسور مراحل زیر را دنبال کرده ام. در چند سال اول میکروپروسسور Z80 با چیپ های جانبی را درس می دادم. پس از آن آموزش میکروکنترلر 8751 را به آن اضافه کردم  از حدود سال 76 شمسی 8086 را جایگزین Z80 کردم و در انتهای ترم 8751 را در 3 جلسه به دانشجویان معرفی می کردم  و تا سال 87 این روال را دنبال می کردم و فقط کتاب درسی ام را تغییر دادم.
از سال 87 به بعد میکروکنترلر AVR_Mega32 را آموزش می دهم. برای اینکه دانشجویان ارتباط حافظه ها و پورت ها را با میکروپروسسورها یاد بگیرند، بخش اضافه کردن حافظه خارجی و پورت را نیز آموزش می دهم.


نظرات کاربران
سمیرا :    
۱۶ اسفند ۱۳۹۲
۱۶ اسفند ۱۳۹۲
عکس خوبی است


نظر بدهید

ایمیل شما پنهان می ماند.