Slide
Slide

تمرین : بحث دوم : یادآوری امکانات تایمر AVR
نویسنده: مسئول فنی در
۲۸ بهمن ۱۳۹۲
[ آخرین به روزرسانی در ۰۹ اسفند ۱۳۹۲ ]

2-2-1          به کمک تایمر 1  برنامه ای بنویسید که  هر 180 میلی ثانیه مشتق پورتA   را به دست آورده و در پورت B قرار دهد. (فرکانس AVR را 8MHz بگیرید.)
2-2-2         به کمک تایمر AVR  یک سیگنال PWM  با پریود 180 میلی ثانیه  ایجاد کنید، بگونه ای که Duty Cycle  آن برابر مقدار پورت B باشد. (فرکانس AVR را 8MHz بگیرید.)
2-2-3         الف - میخواهیم سرعت یک موتور را با روش PWM مطابق شکل زیر کنترل کنیم. برای این منظور یک کی بورد دارای چهار کلید در نظر گرفته ایم.  دو کلید برای خاموش و روشن کردن موتور و دو کلید برای افزایش و کاهش سرعت موتور است. ثابت زمانی موتور را 320 میلی ثانیه بگیرید. (فرکانس AVR را 12MHz بگیرید.)

ب – برنامه کی بورد را بگونه ای تغییر دهید، تا چنانچه کاربر دست خود را روی کلید افزایش یا کاهش نگه داشت، سرعت موتور در پله های 1%   افزایش یا کاهش یابد. ( برای این منظور در صورتیکه کاربر دست خود را روی کلید نگه داشت، در ثانیه اول کاری نکنید و پس از آن حدود 10 بار در ثانیه سرعت را در پله های 1% افزایش دهید.)

2-2-4         میخواهیم به کمک 3 عدد LED قرمز، سبز و آبی، هزار رنگ مختلف ایجاد کنیم . میزان روشنایی هر کدام از رنگ های قرمز ، سبز و آبی را  بین 0-100 درصد در پله های 10 تایی به روش PWM کنترل می کنیم.  برای تست مدار یک کی بورد با 6 کلید داریم . برای هر رنگ دو کلید برای افزایش و کاهش درصد روشنایی می باشد. میزان روشنایی هر LED را 100 بار در ثانیه بفرستید. (فرکانس AVR را 12MHz بگیرید.)

2-2-5 میخواهیم با استفاده از تایمر AVR و یک سنسور سرعت مطابق شکل زیر یک تاکسیمتر با امکانات زیر بسازیم. برنامه آن را بنویسید. سنسور روی یکی از محورهای موتور ماشین نصب است، که به ازای هر دور چرخ ماشین این محور 20 دور می زند و چرخ دنده روی این محور 40 دندانه دارد. قطر چرخ ماشین را 70 سانتیمتر بگیرید.
الف : هزینه ورودی را 300 تومان بگیرید.    ب - هزینه طی شدن هر یک کیلومتر را 100 تومان بگیرید.
ج - در صورتیکه سرعت متوسط تاکسی در مدت یک دقیقه کمتر از 10Km/h بود به هزینه به ازای هر دقیقه 20 تومان اضافه کنید.
د - هزینه را پس از طی هر 100 متر روی نمایشگر نشان دهید.( یا در یک متغیر ذخیره کنید.)   ه - یک کلید برای فرمان شروع در نظر بگیرید.
Taximeter Speed sensor

نظرات کاربران
مسعود عصارنيا :    
۲۰ اسفند ۱۳۹۲
۲۰ اسفند ۱۳۹۲
جناب مهندس اگر ميدانستيد من چقدر دنبال نمونه سوالات مختلف از درسهايي که تدريس ميکنيد گشته ام خيلى سالها پيش اينجا را راه اندازى ميکرديد.ممنون
۲۱ اسفند ۱۳۹۲
مسئول فنی :

در یکی از کلاسها گفتم، از اشتباه من بود، باید از سالها قبل این کار را می کردم. برای پربار شدن سایت، شما باید با سوال و جواب و دادن پیشنهاد کمک کنید، تا یک کلاس مجازی قوی بسازیم. جوینده :    
۰۲ آبان ۱۳۹۳
۰۲ آبان ۱۳۹۳
با سلام و خسته نباشید - منظور از سوال یک و مشتق گرفتن از پورت چیه - من خیلی دنبال این سوال گشتم و در جستجوهام به استفاده از کنترلر pid پی بردم
۳۰ آذر ۱۳۹۳
مسئول فنی :

مشتق همان مفهومی است که شما در دبیرستان با آن آشنا شده اید. برای مشتق گرفتن از یک سیگنال یا تابع باید دو مقدار متوالی را از هم کم و بر فاصله زمانی دو نمونه تقسیم کرد. جوینده :    
۰۲ آبان ۱۳۹۳
۰۲ آبان ۱۳۹۳
با سلام و خسته نباشید - در درس اسمبلی و در بحث pwm برای موتور توضیح دادید که زمانی را که بخواهیم توسط pwm ایجاد کنیم یک دهم ثابت زمانی موتور یعنی زمانی که موتور به 63 درصد مقدار ماکزیمم خودش می رسد انتخاب کنیم. پس ما هم در تمرین 3 بایستی زمان 32 میلی ثانیه را ایجاد کنیم ؟


نظر بدهید

ایمیل شما پنهان می ماند.