Slide
Slide

آشنایی با میکروکنترلر آرم و امکانات آن
نویسنده: مسئول فنی در
۱۵ بهمن ۱۳۹۵
[ آخرین به روزرسانی در ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ ]

میکروکنترلر LPC176x/5x بر پایه آرم Cortex-M3 با امکانات فراوان و مصرف توان پایین است. نمونه های سریعتر آن مانند LPC1769 و LPC1759 با سرعت های بالاتر تا 120MHz کار می کنند. پردازشگر مرکزی Cortex-M3دارای خط لوله سه مرحله ای است و از معماری هاروارد با گذرگاه های مستقل کد و داده بهره می برد. پردازشگر مرکزی Cortex-M3 دارای واحد داخلی پیش واکشی دستورالعمل هاست، بگونه ای که پرش ها را نیز پشتبانی می کند.
بخش های جانبی LPC176x/5x شامل حداکثر 512KB حافظه فلش، حداکثر 64kB حافظه داده، واسط اترنت، واسط USB به عنوان هاست و دستگاه یا OTG،  8 کانال کنترلر DMA ، 4 عدد USART ، 2 کانال CAN ، ... و حداکثر 70 پایه ورودی خروجی عمومی می باشد.
مشخصات :
-          پردازشگر آرم Cortex-M3 در مدل های LPC1759 و LPC1769 تا فرکانس 120MHz و در بقیه مدل ها تا 100MHz کار می کند.
بلوک دیاگرام ساده LPC17xx در شکل 1 آمده است. بخشهای مختلف مانند حافظه های Flah و SRAM و پورت های ورودی خروجی (GPIO) و واحدهای جانبی از طریق یک سوئیچ ماتریس چند لایه، باس های آن ها به هسته آرم  Cortex-M3 مرتبط می شود. هسته آرم Cortex-M3 دارای سه باس سیستم، باس کد دستورالعمل و باس داده دستورالعمل است، که دارای سرعت بالاتری هستند. باس کد دستورالعمل برای واکشی کد دستورالعمل ها و باس داده دستورالعمل برای دسترسی به داده است. وجود دو باس امکان عملیات همزمان را در صورتیکه مقصد متفاوت باشد را فراهم می کند.

LPC1768 Block Diagram

جزئیات اتصالات سوئیچ ماتریس چند لایه در شکل 2 نشان داده شده است. واحدهای جانبی که به  دو گروه تقسیم شده اند، هر کدام دارای باس APB جداگانه هستند. باس ها از طریق سوئیچ ماتریس چند لایه واحدهای جانبی را به هسته آرم Cortex-M3 متصل می کنند. این امر باعث افزایش کارآیی از طریق کاهش تداخل بین پردازشگر مرکزی و DMA می شود. پل ارتباطی باس APB دارای بافر می باشد و در هنگام نوشتن لازم نیست منتظر اتمام عمل نوشتن در واحدهای جانبی بماند.
بطور خلاصه وظیفه این سوئیچ ماتریس چند لایه علاوه بر ارتباط بین باس های مختلف، ارتباط باس های سریع مانند AHB به باس APB می باشد. مدیریت بین چند باس به عهده سوئیچ ماتریس AHB چند لایه است. بطور پیش فرض باس داده کد بالاترین اولویت، بعد از آن باس کد دستورالعمل و بقیه در اولویت های بعدی هستند.LPC1768 Bus Matrix

نظرات کاربران
نظری ارسال نشده است.
نظر بدهید

ایمیل شما پنهان می ماند.